HALE-BOPP STÁLE NA SCÉNĚ

Jana Tichá - 25. 5. 2005

Kometa Hale-Bopp, která nás oslnila v roce 1997, tedy před osmi lety, je stále pozorovatelná. Jako jedna z nejjasnějších a nejkrásnějších vlasatic dvacátého století však už rozhodně nevypadá.

Kometu Hale-Bopp, která se nyní nachází 21 AU od Slunce, tedy za dráhou Uranu, sledovali 8.ledna 2005 astronomové Andrew S. Rivkin a Richard P. Binzel z proslulé massachusettské MIT s 6,5-m Clay teleskopem Projektu Magellan na Las Campanas Observatory v Chile.

 

Rivkin a Binzel předpokládali, že kometa už bude zamrzlá, bez komy kolem jádra a přitom kometární jádro samotné bude dost jasné na to, aby bylo pozorovatelné. Ale, jak řekl Rivkin, "ta věc měla stále ještě ohon!" Místo pozorování jádra tak získali otázku. Proč je Hale-Bopp stále aktivní? Jiný kometární odborník, Paul R. Weissman z NASA/JPL si myslí, že se Hale-Bopp chová tak, jak je pro dlouhoperiodické komety normální. Zůstává aktivní ještě daleko od Slunce, takže si nemůžeme být jisti, že vidíme jen holé kometární jádro.

Weismann říká, že komety jako Hale-Bopp mají oproti krátkoperiodickým kometám mnohem víc těkavých ledů blízko pod povrchem a to přispívá k jejich aktivitě a tedy vytvoření zjevnému ohonu a komy i ve velké vzdálenosti od Slunce. Komety tohoto druhu získají tolik energie od Slunce, že z nich může sublimovat led CO (čili oxidu uhelnatého) stejně jako když jsou v přísluní, neboť u nich určitou dobu trvá než sluneční záření dospěje pod povrch ke středu kometárního jádra.

Zde najdete předchozí článek o kometě Hale-Bopp - 663 dnů s kometou Hale-Bopp na Kleti

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/hale-bopp-stale-na-scene