Astronom Miloš Tichý obdržel stříbrnou medaili kraje

Arnošt Máče - 12. 3. 2008

Stříbrnou Pamětní medaili Jihočeského kraje předal 11. března 2008 jihočeský hejtman Jan Zahradník astronomovi Miloši Tichému z Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti jako výraz ocenění jeho vědecké činnosti a výborné reprezentace Jihočeského kraje.

„Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj, je jediným profesionálním astronomickým pracovištěm na jihu Čech a ve vědeckovýzkumné činnosti dosahuje v oboru astronomie vynikajících výsledků. Opomenout ale nelze ani práci s veřejností a mimoškolní vzdělávání dětí, mládeže i dospělých," řekl hejtman.

Observatoř Kleť je s počtem 886 potvrzených objevů planetek nyní nejúspěšnějším profesionálním pracovištěm v Evropě. A Miloš Tichý právě na Kleti objevil jedinou kometu v nynější České republice. Stalo se tak v říjnu 2000 a kometa se po sedmi letech vrátila ke Slunci a k Zemi. Patří mezi krátkoperiodické komety Jupiterovy rodiny. Po sérii letošních pozorování již má spolehlivě určenou dráhu a na konci letošního února dostala definitivní označení 196P/Tichý.

„Přestože letošní návrat komety Tichý byl z pozorovatelského hlediska velice nepříznivý, podařilo se nám nalézt ji na snímcích hvězdné oblohy pořízených letos v lednu a únoru poblíž předem vypočtené polohy. Jevila se asi třikrát slabší než při objevu před sedmi lety," vysvětlil Miloš Tichý.

Kometa je obklopena malým oblakem prachu a plynů, takzvanou komou, nemá však viditelný ohon. Kometa Tichý je zaznamenatelná většími hvězdářskými dalekohledy s elektronickým záznamovým zařízením, není tedy viditelná pouhým okem. Jihočeští astronomové nalezli navrátivší se kometu na snímcích pořízených pomocí 1,06-m teleskopu KLENOT na Kleti.

Návrat komety Tichý byl nejprve publikován v cirkuláři Mezinárodní astronomické unie. Poté se do sledování zapojili též astronomové ze zahraničí. Po sérii astrometrických měření z Kleti, Arizony a Itálie, přepočítali odborníci z mezinárodní centrály pro sledování planetek a komet při Mezinárodní astronomické unii její dráhu a kometa Tichý obdržela číslo jako "řádná" periodická kometa, tj. kometa alespoň se dvěma pozorovanými návraty ke Slunci. Takže nové značení komety je 196P/Tichý.

Takovýchto periodických komet s dvěma a více pozorovanými návraty znají astronomové dosud jen necelé dvě stovky. První v seznamu je známá kometa 1P/Halley a zatím jako poslední v seznamu figuruje kometa 196P/Tichý.

Oběžná doba komety Tichý je 7,3 roku, ke Slunci a Zemi se tedy znovu vrátí v červnu 2015. Kolem Slunce obíhá po výstředné eliptické dráze s velkou poloosou 3,77 astronomických jednotek a se sklonem k rovině ekliptiky 19 stupňů a patří tak mezi krátkoperiodické komety Jupiterovy rodiny.

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/astronom-milos-tichy-obdrzel-stribrnou-medaili-kraje