Miloš Tichý - 25. 6. 2005
Týmu mise Deep Impact se na snímcích sondy podařilo poprvé vidět jádro svého cíle, komety Tempel 1, zahalené plynnou a prachovou obálkou.Snímky byly pořízeny koncem května ze vzdálenosti přibližně 35 milionů kilometrů od komety kamerou se středním rozlišením. Na originálních snímcích dominuje samozřejmě koma komety, tj. oblak prachu a plynů obklopující vlastní jádro. Pomocí speciálních metod zpracování obrazu byla koma matematicky nadefinována a poté odečtena od originálního snímku. Tím nám zůstalo obnažené jádro komety.
Hlavním smyslem této operace bylo, jak řekl šéf mise Mike A'Hearn, lepší poznání a analýza rotačních os tohoto protáhlého tělesa, což značně usnadní navigaci celé sondy.
Jádro bylo detekováno mnohem dříve, než vědecký tým očekával. Je to velmi podstatný krok v rámci mise Deep Impact, neboť stejné matematické metody se budou používat při přibližování k jádru a posléze i k navigaci impaktoru.
Jako "nápověda" posloužily k přímému sledování komety Tempel 1 sondou Deep Impact snímky pořízené Hubblovým kosmickým dalekohledem a Spitzerovým vesmírným teleskopem.
V dalších krocích bude následovat postupné zpřesňování polohy jádra komety, zpřesnění jeho vlastní rotace. Vše směřuje k úspěšnému navedení impaktoru na jádro 4. července 2005 v dopoledních hodinách středoevropského času.
Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/deep-impact-detekoval-jadro-komety-tempel