Jádra komety Schwassmann-Wachmann 3

Miloš Tichý - 6. 5. 2006

Jádra komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 se mění. Některá pomaleji, některá rychleji. Slabší a menší jádra dokonce přestávají být viditelná, jakoby se nám části komety přímo ztrácely před očima. Pro představu přinášíme ukázky několika snímků jednotlivých jader.

Názorně je to vidět na snímcích jádra G - 3. května mělo ještě dobře definovatelné jádro i ohon, o dva dny později, 5. května, již náznak jádra najdeme ztěží, uvidíme jen ohon.

Všechny níže uvedené snímky byly pořízeny v rámci Projektu KLENOT Observatoře Kleť 1.06-m teleskopem KLENOT CCD kamerou Photometrics S300.

Nejjasnější je jádro C. Snímek v nepravých barvách je ze 3. května 2006.

Druhým nejjasnějším je jádro B. To se ale postupně rozpadá. Přinášíme snímky z 5. května 2006 - v nepravých barvách je celá kometa, černobílý snímek ukazuje rozpadající se jádro (jsou vidět hned dvě jádra).

Co se jasnosti týče bylo další jádro G. Ale asi brzy nebude. Můžene porovnat dva snímky - ze 3. a z 5. května 2006. Ve středu 3. ještě vidíme jádro a ohon, zatímco v pátek 5. již není asi stopa po jádru a zbyl jen ohon, tj. jádro se skoro celé rozmělnilo, rozpadlo.

Jádro R ani jeho nový souputník se moc nevyvíjí, jak ukazují následující snímky opět ze 3. a z 5. května 2006.

Dne 3. května byla ješte snímána jádra AB, AC, AP, BC, M, N, H jedno nové, jak dokládají následující snímky.

V pátek 5. května 2006 jsme ještě zachytili jádra N, H a dvě nová, která jsou na následujících snímcích.

Snímky © 2006, Projekt KLENOT, Observatoř Kleť, České Budějovice

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/jadra-komety-schwassmann-wachmann-3