Kometa C/2009 R1 (McNaught) - 11.6. snímek od M.Myslivce

Miloš Tichý - 3. 6. 2010

V médiích se objevily informace o kometě viditelné pouhým okem. Rádi bychom tuto informaci uvedli na pravou míru.

Jedná se o kometu C/2009 R1 (McNaught).

Kometu objevil jako mnoho jiných, například opravdu okem viditelnou kometu C/2006 P1 (leč zářící pouze na jižní obloze), australský astronom Robert H. McNaught 9. září 2009 na Observatoři Siding Spring jako objekt 17,3 magnitudy.

Kometa se u nás nyní během noci nachází na severu až severovýchodě a vystupuje nad ránem na cca 25 stupňů nad obzor, a tato hodnota se bude nadále zmenšovat. Pozorovatelná z našich zeměpisných šířek bude do konce června. Momentálně její celková jasnost dosahuje 7. magnitudu.

Kometa C/2009 R1 (Mc Naught) bude v čase své největší jasnosti čili na konci června 2010 u nás pouhých 9 stupňů nad obzorem, což při předpokládané jasnosti 4. mag. prakticky neumožňuje její rozumné pozorování. Pokud se o to přece jen někdo bude chtít pokusit, přinášíme mapku poloh komety na obloze.

 


mapka polohy komety C/2009 R1 (McNaught) na naší obloze (autor Seiichi Yoshida)

Na vlasatici opravdu viditelnou pouhým okem si musíme ještě počkat...

 


Pro představu jak v těchto dnech vypadá a jak je "jasná" kometa C/2009 R1 (McNaught) přinášíme snímek této komety z počátku června pořízený minutu a půl trvající expozicí CCD kamerou 60-ti centimetrovým dalekohledem.

Kometu autor viděl 5. června z vrcholu Kleti s dobrým výhledem na severovýchodní obzor na kolem 3. hodiny ranní SELČ pomocí triedru 10x50. Byla sice vidět jako mlhavá, poněkud "rozplizlejší" hvězdička mezi podobně slabými hvězdičkami. Samozřejmě, je na teoreticky udávané hranici objektů viditelných pouhým okem, ale jasnou kometu si opravdu představuji jinak ;) Ale třeba ještě překvapí ...

FYI - poslední údaj z cirkuláře IAU z 4. června je 6,3 mag. s několikavteřinovou komou, bez ohonu (U. Pilz, Leipzig, Germany, 20x80 binoculars, IAUC 9150).

 

Kometa C/2009 R1 (McNaught)
Snímek komety C/2009 R1 (McNaught), pořízený v průměrných podmínkách, byl pořízen 2. června 2010 (1h25-1h30UT) 60-cm f/3 dalekohledem Deltagraph (!!) v R filtru CCD kamerou. Expozice byla 90 sekund (složeno ze tří třicetisekundových snímků) (!!). Výsledné snímky maji 1,86 úhlové sekundy na pixel.
Copyright © 2010 by H. Mikuz, Crni Vrh Observatory.

 


 


Posílám Vám snímek aktuálně pozorovatelné komety. Včerejší předpověď byla nejslibnější z posledních dní, a tak jsem za kometou vyrazili na nejvyšší dostupné místo v blízkosti Hradce Králové - Šerlich v Orlických horách (1027 m.n.m.). Kometa se objevila na tmavnoucí obloze pár stupňů nad obzorem už před půlnocí (nyní je cirkumpolární), nicméně s fotografováním jsem počkal až k jedné hodině ranní, kdy vystoupala výš a obloha byla jakž-takž tmavá. Před jednou hodinou jsem začal snímat a skončil u kompromisního času 90sekund, který již ukázal oba ohony, ale posun komety při ohnisku 700mm byl ještě dost malý na to, aby po složení na kometu nebyly stopy hvězd tečkované. Nakonec jsem nasnímal newtonem 185/610+Paracorr a barevnou CCD kamerou QHY8 celkem 40 snímků po minutě a půl bez přerušení. Pointoval jsem TVGuiderem na Borgu 77ED, na blízkou hvězdu. Dnes jsem data zpracoval, provedl kalibraci, odstranění gradientu a seskládání v DSS na kometu. Finální doladění a ořez v Adobe PS. V příloze posílám výsledek.
Martin Myslivec

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/kometa-c2009-r1-(mcnaught)-11.6.-snimek-od-m.myslivce