LEVY - LOVEC KOMET

Jana Tichá - 26. 11. 2006

Objevy komet už nejsou doménou amatérských astronomů. Letos, tedy v roce 2006, připadají zatím na celkem 149 objevů jen dva amatérské, z nichž jen jeden je objevem vizuálním, tedy učiněným prostým "koukáním skrze dalekohled".

Kometu známou nyní už pod označením P/2006 T1 objevil 2.října 2006 David H. Levy z arizonského Tusconu. Nalezl ji při vizuálním pozorování se zrcadlovým dalekohledem o průměru 41 centimetrů. Její přesné polohy pak už změřil 0,36-m dalekohledem vybaveným elektronickou CCD kamerou. Kometa se v té době na obloze nacházela v blízkosti Saturnu.


Foto: Michael Jaeger (18. října 2006)

David H. Levy, narozený v roce 1948 v kanadském Montrealu, je jednak autorem třicítky populárně vědeckých knížek věnovaných hlavně astronomii (čemu také jinému, že), ale hlavně je známým objevitelem a spoluobjevitelem komet. Ve své kometové kariéře pozoruhodně spojil práci ve vědeckém týmu i vizuální amatérská pozorování s malým dalekohledem. 16 komet nalezl v týmu s manželi Carolyne a Eugenem Shoemakerovými na fotografických snímcích pořízených v 80.letech 20.století 0,46-m Schmidtovou komorou na kalifornském Mt. Palomaru. Mezi těmito Levyho spoluobjevy ční pozoruhodná kometa Shomeaker-Levy 9, která se nejprve rozpadla vlivem slapových sil v blízkosti Jupiteru a poté se v červenci 1994 přímo střetla s touto planetou a jednotlivé fragmenty komety zanikly v husté atmosféře Jupiteru. Sám doma pak David H. Levy objevil dalších 6 komet, včetně zatím poslední výše zmíněné P/2006 T1. S celkovým počtem 22 objevů je na čtvrtém místě mezi nejúspěšnějšími objeviteli, za už zmíněnými manželi Shoemakerovými (32), Australanem Robem McNaughtem z observatoře Siding Spring (32) a J.-L. Ponsem, francouzským astronomem z přelomu 18. a 19.století (26).


Foto: Michael Jaeger & Gerald Rhemann (31. října 2006)

Kometa P/2006 T1 (Levy) je krátkoperiodická kometa s dobou oběhu kolem Slunce 5,24 roku. Ani při objevu se ovšem nejednalo o žádnou skvělou vlasatici. V době objevu dosahovala kometa 9.8 magnitudy, během října zeslábla, na konci listopadu dosahuje už jen 14.magnitudy a bude pravděpodobně dál slábnout. Ze střední Evropy nebyla už od objevu zrovna dobře pozorovatelná, nachází se na ranní obloze, kde zůstane až do léta 2007, ovšem nikoliv pro pozorovatele na severní polokouli, neboť putuje na stále jižnější deklinace a sklání se tak stále níž k našemu obzoru.


mapka poloh komety (Zdroj: Seiichi Yoshida)

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/levy-lovec-komet