Philae - přistání povoleno

Miloš Tichý - 11. 11. 2014

Ano, je tomu tak, mise sondy Rosetta se mílovými kroky blíží k prvnímu z velkých milníků ve výzkumu komet - za necelých 24 hodin se modul Philae pokusí o historicky první přistání na jádře komety. Držme palce, ať to dobře dopadne.

Modul Philae by se od mateřské sondy měl oddělit 12. listopadu 2014 v 10:03 SEČ a za necelých sedm hodin (přesně 6 hodin 59 minut) čili v 17:02 SEČ by měl dosednout na jádro komety do vybrané oblasti J.

Tuto operaci můžeme sledovat přímo s lidmi v řídícím centru na adrese http://new.livestream.com/esa/cometlanding. Přímý přenos z řídícího centra začíná již 11. listopadu ve 20:00 SEČ a s pár technickými přestávkami potrvá až do středy 13. listopadu.

A kde se zrovna sonda Rosetta nalézá - to nejlépe najdete v interaktivní aplikaci Evropské kosmické agentury na adrese http://sci.esa.int/where_is_rosetta/. Zde naleznete nejen polohu sondy ale i její vzdálenost od jádra komety tak od Slunce či od Země. Jako bonus i jakou vzdálenost musela sonda urazit k cíli své cesty.

A co nám dosud tříměsíční zkoumání komety 67P/Churyumov-Gerasimenko přineslo? Máme zde menší souhrn toho nejzajímavějšího:

Kromě stručného (a ne úplného) výčtu, co se doposud u komety 67P/Churyumov-Gerasimenko zjistilo, pokračovat budou též pozemská pozorování této komety, abychom měli porovnání a snímky na kalibraci k ostatním kometám.

Držíme sondě Rosetta a modulu Philae palce a těšíme se na další úchvatné výsledky. Budeme o nich rádi informovat.

Zdroj: ESA

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/philae-pristani-povoleno