Philík se vzbudil

Miloš Tichý - 14. 6. 2015

Ano, stalo se to, v co jsme doufali a co jsme očekávali. Od listopadového spánku se modul Philae, který úspěšně přistál na jádru komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, probudil z hibernace a začal přes svou mateřskou sondu Rosetta komunikovat se Zemí.

Signál byl přijat centrálou Evropské kosmické agentury (ESA) v Darmstadtu v Německu v sobotu 13. června 2015 ve 22:28 SELČ. Více než 300 datových paketů bylo analyzováno v centrále DLR.

Výsledně se dá říci, že se momentálně modul Philae má dobře, jeho teplota je -35 stupňů celsia a má k dispozici energii 24 Wattů. A tudíž je modul připraven k provozu, k práci. Se svým pozemským týmem "mluvil" Philae 85 sekund, a z komunikace vyplývá, že byl "vzhůru" již dříve, protože poslal i část historických dříve pořízených dat. Nyní se čeká na další kontakt, protože ve své paměti by měl mít Philae více než 8 000 datových paketů s informacemi, co se stalo v jeho okolí v poslední době.

Jen pro upřesnění, modul Philae přešel do hibernačního módu 15. listopadu 2014 v 01:15 SEČ poté, co si na jádru komety odpracoval cca 60 hodin. Komunikační modul na sondě Rosetta byl v pohotovosti od 12. března 2015 a očekával data z modulu, a nyní se dočkal. A pak že 13. je špatné datum ... ;-)

Zdroj: ESA

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/philik-se-vzbudil