První kometa objevená v České republice

Jana Tichá - 2. 11. 2000

Naše astronomie se po téměř deseti letech opět zapsala do celosvětové statistiky kometárních objevů zásluhou jihočeské Observatoře Kleť. Nová kometa byla objevena v rámci dlouhodobého výzkumného programu Hvězdárny Kleť, zaměřeného na výzkum planetek a komet včetně tzv. blízkozemních asteroidů.

Kometu objevil Miloš Tichý, astronom z Observatoře na Kleti 23.října 2000 při kontrole snímků pořízených pro upřesnění drah vybraných planetek. Na jejím pozorování se podíleli i další dva členové výzkumného týmu – Jana Tichá a Michal Kočer. Výpočty dráhy komety z Kleti a následně z centrály Mezinárodní astronomické unie na Harvardské observatoři v USA ukazují, že kometa oběhne kolem Slunce po velmi výstředné dráze jednou za 7,32 roku. Patří do Jupiterovy rodiny komet, v přísluní se přibližuje k dráze Marsu, v odsluní těsně k dráze Jupiteru. Včera (1.listopadu 2000) dostala kometa oficiální označení P/2000 U6 a po svém objeviteli jméno Tichý (viz. IAUC 7515 a MPEC 2000-V03).

Je to první kometa objevená v nynější České republice a první kometa objevená u nás s pomocí moderní elektroniky - tzv. CCD detektoru. Jedná se slabou kometu pozorovatelnou jen velkými profesionálními přístroji. Posledním předchozím objevem u nás byla před téměř deseti lety, na jaře 1991, kometa Mrkos, objevená taktéž na Kleti ještě s použitím klasické fotografické techniky.

Vzhledem k tomu, že mezi objevy komet v posledních letech jednoznačně převažují objevy amerického projektu LINEAR a družice SOHO, lze nový objev považovat za další výrazný úspěch naší astronomie v mezinárodním měřítku.


Jak byla nalezena kometa P/2000 U6 (Tichý)

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/prvni-kometa-objevena-v-ceske-republice