Rosetta zkoumala kometu C/2002 T7 (LINEAR)

Miloš Tichý - 1. 6. 2004

Na své desetileté pouti ke svému hlavnímu cíli - kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko - má na svém kontě sonda Rosetta již první výsledky. Pozorování komety C/2002 T7 (LINEAR).


Snímek komety C/2002 T7 (LIENAR) pořízený aparátem OSIRIS z paluby kosmické sondy Rosetta (Foto: ESA/MPG/H.U.Keller)

Prvotní komunikace sondy začala již několik dní po startu, včetně testů a aktivací všech přístrojů na palubě. Testy směřovaly i k prvnímu objektu zájmu kosmické sondy - kometě C/2002 T7 (LINEAR).

Dne 30. dubna 2004 kamera OSIRIS na palubě sondy Rosetta pořídila unikátní snímky tohoto kometárního návštěvníka. O tři dny později i tři další přístroje (ALICE, MIRO a VIRTIS) provedly simultální pozorování tohoto tělesa.

První získaná data potvrdila kvalitu přístrojů na palubě. Čtyři přístroje pořídily nejen snímky, ale též spektra komety pro studium její komy a ohonu v různých vlnových délkách od ultrafialových po mikrovlny. Rosetta úspěšně změřila existenci molekul vody ve slabé atmosféře v okolí komety.

Všechna tato měření byla provedena ve vzdálenosti přibližně 95 milionů kilometrů od komety. Ohon komety v modré barvě dosahoval délky až kolem 2 milionů kilometrů (alespoň dle snímků z přístroje OSIRIS).

Zatím tedy vše vypadá dobře, leč k hlavnímu cíli sondy Rosetta je ještě hodně daleko ...

Zdroj: Spaceflight Now

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/rosetta-zkoumala-kometu-c2002-t7-(linear)