^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Hamburger aneb snímky jádra komety Wild 2

Miloš Tichý - 26. 3. 2004 | přístupy: | vytisknout článek

S úspěchem prolétla sonda Stardust 2. ledna 2004 kolem jádra komety Wild 2. Kromě "nalapání" kometárního prachu pořídila i unikátní snímky jádra této komety. Veřejnosti byly tyto obrázky předvedeny v polovine března 2004.

Během těsného průletu byly pořízeny jak snímky s krátkou expozicí, ukazující jemné struktury a detaily přímo na povrchu komety, tak i snímky s delší expozicí. Spojením těchto snímků vznikl doposud nevídaný pohled na jádro komety i jeho projevy, tj. výtrysky prachu a plynu kolem.


"Složený" snímek jádra i jeho aktivity (Kredit: Stardust)

Vzhledem k faktu, že byly pořízeny série záběrů jádra, bylo možné zhotovit i stereoskopické snímky této komety, takže se na Zemi můžeme na jádro komety Wild 2 podívat hezky "prostorově." První snímek představuje stereoskopický pár snímků, druhý je určen pro prohlížení speciálnímy modro-červenými brýlemi (právě pro docílení prostorového vjemu).

Stereoskopické snímky komety Wild 2 (Kredit: Stardust)

Dle názoru některých členů týmu Stardust (přesněji Thomase Duxburyho z JPL), připomíná jádro komety svým celkovým tvarem "tlustý hamburger po několika kousnutích". Na druhou stranu můžeme po celém povrchu vidět charakteristický reliéf, který odráží miliardy let jeho přetváření impaktními krátery a výtrysky plynů.

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv