^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

HOLMES HUBBLEM a další snímky komety...

Jana Tichá - 17. 11. 2007 | přístupy: | vytisknout článek

Také Hubblův kosmický teleskop na oběžné dráze Země zkoumal zjasněnou kometu 17P/Holmes.

Pomocí Wide Field Camera 2 na HST pořídili astronomové během několika dnů sérii snímků. Jejich cílem bylo pátrat po důvodu náhlého výrazněho zjasnění komety, k němuž došlo během jediného dne - od 23.října 2007.

Na snímku HST ze 4.listopadu 2007 je vidět "srdce" komety, tedy oblast kolem jádra. Samotné jádro nevidíme, i dvanáct dnů po náhlém zjasnění (outburstu) je zahaleno prachem unikajícím z některých z jeho oblastí. To co vidíme je ve skutečnosti odraz slunečního světla rozptýleného na mikroskopických částicích. Téměr dvakrát více prachu je soustředěno ve východo-západním, tedy horizontálním směru a dává kometě motýlkovitý vzhled.

Hubblův kosmický teleskop sledoval poprvé periodickou kometu Holmes 15.června 1999. tehdy po zpracování snímků odhadli rozměr vlastního jádra komety na 3,4 kilometrů. Nyní doufají, že se jim podaří z nových letošních snímků opět určit velikost jádra a zjistit, kolik materiálu bylo odhozeno během náhlého zjasnění.

Také dřívější snímky z Hubblu ukazují zajímavé věci. 29.října 2007 jsou vidět tři "výběžky" kometárního prachu unikajícího z jádra, 31.října 2007 pak výtrysk prachu západně od jádra. Na snímcích z Hubblu ovšem nejsou žádné fragmenty jádra, jako byly například u komety Schwassmann-Wachman 3 v květnu 2006. Jednak kometa Holmes je mnohokrát dále od Země než byla kometa Schwassmann-Wachman 3, a jednak mechanismus chování a případného štěpení kometárních jader nemusí být a není u každé komety stejný.

Hubble Comet Holmes observing team tvoří astronomové H. Weaver and C. Lisse (The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory), P. Lamy (Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, France), I. Toth (Konkoly Observatory, Hungary), M. Mutchler (Space Telescope Science Institute), W. Reach a J. Vaubaillon (California Institute of Technology).

Abyste byli úplně "uholmesovaní", přidáváme ještě docela hezkou sérií snímků zjasnění komety 17P/Holmes z francouzské observatoře Pic du Midi v Pyrenejích 105 cm teleskopem,

snímek z 3,6-m Canada-France-Hawaii teleskopu na Mauna Kea na Havaji ukazující 1,4 milionů kilometrů velkou "modrou" komu s prachem obklopeným "bílým" jádrem komety uprostřed

a na samý závěr snímek z Kleti pořízený digitálním fotoaparátem.

Chcete-li se podívat a "zholmesovat" sami, je zde hezká kanadská fotka-mapka, pro českou zeměpisnou šířku docela postačující. V triedru vypadala včera kometa krásně kulatě difúzní, jednoznačně odlišitelná od hvězd, postupně však už slábne. jen to počasí, kdyby bylo lepší....

A pozor, vzhledem k deklinaci komety vás bude za chvíli bolet za krkem :-)

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv