^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

ISON OD MERKURU (Z MESSENGERU)

Jana Tichá - 18. 11. 2013 | přístupy: | vytisknout článek

Kosmická sonda NASA MESSENGER obíhající Merkur planetu nasnímala hned dvě komety - 2P/Encke a C/2012 S1 (ISON). MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) se chystá na další pozorování později během listopadu, kdy obě komety bude podstatně jasnější a mnohem blíže k Merkuru i ke Slunci.

Zatímco Encke je periodicky se vracející stálicí kometárního nebe známou už od konce 18. století, ISON je kometou nově objevenou loni. Její očekávaný těsný průlet kolem Slunce 28. listopadu 2013 (1,2 milionů kilometrů nad sluneční fotosférou) může přinést buď skvěle zářící vlasatici nebo rozpad kometárního jádra a zánik komety.

Jako součást kampaně ISON zahrnující jak pozemní pozorování této komety z mnoha observatoří po celém světě, tak pozorování z kosmických observatoří NASA, i sonda MESSENGER byla připravena na několikatýdenní pozorování komety ISON. Od 9. přes 11. listopad, přístroj Mercury Dual Instrument System (MDIS) na sondě MESSENGER získal první snímky komety.

"Jsme nadšeni, že jsme kometu ISON detekovali" říká Ron Vervack z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, který vede pozorování z MESSENGERu pro pozorovací kampaň ISON. "Kometa nezjasnila tak rychle, jak se původně předpokládalo, a tak jsme si říkali, jak a zda vůbec nám ji půjde zachytit."

O několik dní dříve, mezi 6. a 8. listopadem přístroje sondy MESSENGER pořídily první snímky komety Encke. Na rozdíl od komety ISON, kometa Encke byla objevena již roku 1786 a jako periodická je známa od roku 1819. Její oběžná doba je 3,3 roku - nejkratší známá oběžná doba komety vůbec - a 21.listopadu "oslaví" už 62. zaznamenaný průchod přísluním. V příštích týdnech se Encke ještě více přiblíží k Merkuru i k sondě MESSENGER.

"Očekáváme, že od příštího týdne se obě zmíněné komety budou zjasňovat", říká Vervack a doufá za celý tým, že získají o dost lepší snímky i data. Budou použity hned 3 přístroje MESSENGERu - MDIS, the Mercury Atmospheric and Surface Composition Spectrometer.

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv