Miloš Tichý, Jana Tichá - 12. 1. 2007 | přístupy: 16624 | vytisknout článek
O této kometě jste si mohli přečíst či slyšet ve stylu "prolétá jasná kometa", ovšem psát něco takového o tělese, které se v Česku nacházelo pouhých několik stupňů nad obzorem a nadto těsně před východem či po západu Slunce, nadto dost nebezpečně blízko slunečnímu kotouči, je, docela "zvláštní"... Nehledě na aktuální počasí :-) Jasných vlasatic s zářícím ohonem skutečně viditelných pouhým okem jako byly komety C/1996 B2 (Hyakutake) počátkem roku 1996 nebo C/1995 O1 (Hale-Bopp) v první polovině roku 1997 se prostě moc často nedočkáme.
Kometa C/2006 P1 (McNaught) nyní míjí Slunce tak těsně, že ji můžeme vidět na snímcích ze sluneční sondy SOHO.
Proto přinášíme snímky této komety pořízené koronografem LASCO C3 družice SOHO. Myslím, že snímky nepotřebují další komentář.
Images provided by the SOHO LASCO, EIT and MDI teams.
Kometa C/2006 P1 (McNaught) je jasnější než se původně očekávalo. Tento víkend, tedy od 12. do 14.ledna 2007, jednotliví pozorovatelé - astronomové amatéři i profesionálové - odhadovali její jasnost až mezi 4. a 5. magnitudou, tedy srovnatelnou s planetou Venuší. Byla by tak jednou z nejjasnějších komet pozorovaných od roku 1935. OVŠEM POZOR. Odhadovat jasnost komety těsně vedle Slunce je dost ošidné a výsledky pak bývají nepřesné. A HLAVNĚ, kometa se na obloze nachází velmi blízko slunečního kotouče a její pozorování, ať už pouhým okem nebo menším dalekohledem je jen pro velmi zkušené pozorovatele, jinak hrozí nebezpečí poškození zraku při pohledu přímo do Slunce i těsně vedle něj ! NADTO, je sice pozoruhodné vidět jasný obláček poblíž slunečního kotouče na světlé obloze, ale vlasatice jako West začátkem roku 1976 to neni (kolega vzpomíná). Kometa směřuje na jih a tak nejpozději 16.ledna 2007 (závisí na pozorovacím stanovišti) přestane být z našeho území pozorovatelná.
2 242 381 návštěv od 1. března 2003