^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Jukněte na kometu - přidán snímek

Miloš Tichý - 14. 1. 2015 | přístupy: | vytisknout článek

Po nějaké době je na naší obloze kometa, na kterou se, s troškou štěstí a alespoň triedru, můžete poměrně pohodlně podívat.

A abyste měli představu, jak kometa vypadá, přikládám jeden snímek. Byl pořízen 15. ledna 2015 v 18:20 SEČ na Kleti expozicí 8 sekund. Kometa je nad písmenem C v názvu komety,

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) nám trošku zjasnila a tak se dá pozorovat pohodlně triedrem (zkušený pozorovatel by jí s troškou štěstí mohl na kvalitní obloze spatřit jako malý obláček i neozbrojeným okem).

Kometu objevil australský amatérský astronom Terry Lovejoy 17. srpna 2014. V čase objevu měla jasnost 14.8 magnitudy. Delší dobu se nám schovávala na jižní obloze až na přelomu roků se objevila u nás.

S ohledem na dráhu a její objevovou jasnost měla být původně objektem maximálně 8. magnitudy. A i se tak chovala. Ale že jsou komety nevyzpytatelné je známá věc - kometa je "starou" harcovnicí, byla u Slunce již na několika návštěvách, a na rozdíl od úplně nových návštěvnic se tyto komety obvykle zjasňují rychleji při přibližování ke Slunci než mladice. Tak je tomu i s touto kometou.

Zjasnila nám nyní natolik, že pokud bude jasno, můžete se na ní zkusit dojít podívat. Momentálně je v souhvězdí Býka, během ledna projde přes Berana do Trojúhelníka abychom ji v únoru viděli v Andromedě. To ostatně ukazuje přiložená mapka.

Zdroj: www.aerith.net, ICQ, Sky and Telescope

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv