^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS)

Miloš Tichý - 27. 1. 2013 | přístupy: | vytisknout článek

Nejen na českém internetu je spousta "zaručených" informací, že na jaře 2013, když už nebyl ten konec světa, bude nádherná vlasatice zářící na noční obloze. Přinášíme několik komentářů a postřehů k této kometě.

Hned na úvod - jasnosti u komet se neodhadují, jak mnozí píší, ale opravdu seriózně počítají z napozorovaných fotometrických dat a geometrie dráhy. Čím více pozorování máme, tím přesněji lze spočítat očekávanou jasnost komety (samozřejmě, pokud kometa nedostane touhy vybouchnout či se rozštěpit, což nelze výpočty předpokládat).

Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) byla objevena jako objekt 19. magnitudy 6. června 2011 1,8-m teleskopem PanSTARRS 1 na Mount Haleakala na Havaji.


Objevové snímky komety v animaci
(foto PS Science Consortium)

Dle posledních měření a výpočtů to vypadá, že kometa bude asi o 1-2 magnitudy slabší, než se původně předpokládalo. Nadto, z dráhových elementů, bylo již předem jasno, že pozorovatelnost komety od nás nebude žádná sláva. Kometa bude pouhých cca 60 stupňů od Slunce nadto na mínusové deklinaci.

Situaci půl hodiny po západu Slunce na 40. rovnoběžce ukazuje následující obrázek. Je dobré si uvědomit, že u nás bude o cca 10 stupňů níže nad obzorem, takže si o pozorovatelnosti tohoto objektu může udělat obrázek každý sám.


kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) půl hodiny po západu Slunce na 40. rovnoběžce,
u nás bude ještě o 9-10 stupňů níže nad obzorem (obrázek Sky&Telescope)

To ale neznamená, že by kometa nemohla být viditelná pouhým okem. Pokud náhle zjasní výbuchem či rozpadem kometárního jádra, můžeme se dočkat nádherné vlasatice. Zatím o tom ale nic nesvědčí, ale zatím.... Přísluním prochází kometa 10. března 2013 ve vzdálenosti 0,3 astronomické jednotky od Slunce, uvidíme, co nastane po tomto zlomovém okamžiku. Nejblíže Zemi projde již 5. března 2013 a to v bezpečné vzdálenosti 1,1 astronomické jednotky. Pokud něco nového nastane, budeme Vás včas informovat.

Zdroj: Sky and Telescope, Minor Planet Center

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv