^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Kometa Churyumov-Gerasimenko má dvojité jádro

Miloš Tichý - 24. 7. 2014 | přístupy: | vytisknout článek

Vše ukazuje na skutečnost, že kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko překvapuje od počátku sledování sondou Rosetta. Ta nyní odhalila dvojité jádro komety


Foto: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Snímky byly pořízeny sondou Rosetta 11. července 2014. Pokud jde o rozměr jádra komety, měli jsme solidní informace ze snímků Hubblova kosmického dalekohledu i vesmírného teleskopu Spitzer - jádro má průměr kolem 3,5-4 kilometrů. To není nic překvapujícího. Překvapil však vzhled jádra této komety - vypadá to, jako by kometu tvořila dvě jádra v těsném kontaktu.


Foto: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Pokud by šlo opravdu o dvě spojená jádra, muselo k vlastnímu spojení dojít poměrně malou rychlostí, aby nedošlo k rozpadu vlastních jader. Rychlost spojení se odhaduje na maximálně 3 metry za sekundu (což není neobvyklá rychlost rozpadu jader - např. komety C/2002 A1 (LINEAR) a C/2002 A (LINEAR) se rozpadly rychlostí 2,7 +/- 0,2 m/s, pozn. autora).

Tato skutečnost trošku komplikuje práci s přistávacím modulem Philae, ale jelikož je dost času na vyřešení tohoto problému (hlavním problémem bude výběr vhodného místa pro přistání), je veliká šance, že se mise Philae podaří.

Pokud jde o vlastní navigaci sondy Rosetta ke kometě, zde se nic nemění, u jádra by měla být přibližně za měsíc.

Na dvojité i vícenásobné planetky jsme si již jaksi zvykli, nyní je potřeba si asi zvyknout na dvojitá jádra komet.Je též možné, že daný tvar jádra je důsledkem nerovnoměrného odpařování kometárního materiálu (pozn. autora). Více nám ukáže až další výzkum.

Zdroj: The Planetary Society

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv