^
Jana Tichá - 8. 3. 2013 | přístupy: | vytisknout článek
Jasná kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) prošla 5. března 2013 nejblíže Zemi. Již předtím potěšila mnohé pozorovatele jako exkluzívní ozdoba jižní oblohy, kde dosáhla cc. 2. magnitudy. V neděli 10. března 2013 projde přísluním ve vzdálenosti 0,3 AU od Slunce. Příští týden by pak měly teoreticky nastat nejlepší pozorovací podmínky pro její pozorování ze severní polokoule. Nejásejte však!
Opakuji, vůbec nejásejte! Kometa PanSTARRS se po naší obloze proplíží brzy po západu Slunce nizoučko nad západním obzorem. Když se ji budete pokoušet vyhledat příliš brzy, nenajdete ji na ještě příliš světlé večerní obloze. Když počkáte, bude už příliš nízko na západním obzoru a nenajdete ji taky.
Na její spatření byste proto potřebovali:
- opravdu jasné počasí
- žádný smog či opar
- nerušený výhled na západní obzor
- žádné světelné znečištění
+ pozorovatelské zkušenosti
+ štěstí
Víceméně je to záležitost pro zkušenější pozorovatele, amatérské astronomy. Pro ně je to výzva, nikoliv už pro úplně laické zájemce. Později během měsíce března vystoupá kometa PanSTARRS výš nad obzor, to už však bude zase slábnout. Úspěšný australský pozorovatel a objevitel komet Gordon Garrad říká: "Pro neastronomy je velmi těžké vidět tuto kometu pouhým okem, pokud jim jí někdo přímo neukáže. Pro širokou veřejnost vůbec není nápadná. Navíc, mně se podařilo ji spatřit, protože jsem měl velmi kvalitní pozorovací podmínky, hlavně perfektně tmavou oblohu i nízko na horizontem.!"
Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) nízko nad obzorem ve světelné záři vpravo
a kometa C/2012 F6 (Lemmon) vysoko vlevo nad observatoří Paranal (ESO).
Na snímku najdete i Velké a Malé Magellanovo mračno.
Foto Stephane Guisard.
Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) nad Burns Beach, Perth, Australia, foto Michael Goh.
Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) západní Australie, 3. března 2013, foto Jim Gifford.
Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) v detailnějším pohledu z Australie, foto Terry Lovejoy.
2 284 455 návštěv od 1. března 2003