STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ

Kometa Tichý se vrátila (update 23. února 2008)

Jana Tichá - 7. 2. 2008 | přístupy: 15803 | vytisknout článek

Jediná kometa objevená v nynější České republice se po sedmi letech vrátila ke Slunci a k Zemi. Kometu objevil astronom Miloš Tichý z jihočeské Observatoře Kleť v říjnu 2000. Patří mezi krátkoperiodické komety Jupiterovy rodiny. Její oběžná doba je 7,3 roku.

Přestože letošní návrat je z pozorovatelského hlediska dost nepříznivý, znovunalezli kleťští astronomové kometu Tichý na snímcích hvězdné oblohy pořízených v lednu a únoru 2008 poblíž předem vypočtené polohy. Jeví se cc. třikrát slabší než při objevu před sedmi lety. Kometa je obklopena malým oblakem prachu a plynů, takzvanou komou, nemá však viditelný ohon. Kometa Tichý je zaznamenatelná většími hvězdářskými dalekohledy s elektronickým záznamovým zařízením, není tedy viditelná pouhým okem. Návrat komety Tichý byl již publikován v cirkuláři Mezinárodní astronomické unie pod označením P/2008 C2 (Tichý).

 


Kometa P/2008 C2 (Tichý) dne 3. února 2008 - kometa je označena šipkou
(foto: Miloš Tichý a Jana Tichá, Projekt KLENOT - Observatoř Kleť)


cirkulář oznamující znovunalezení komety Tichý

Jihočeští astronomové nalezli navrátivší se kometu na snímcích pořízených pomocí 1,06-m teleskopu KLENOT na Kleti.

 


Poloha komety Tichý na obloze v době znovunalezení

Hvězdárna Kleť je známa objevy i dalším výzkumem komet a planetek. Hvězdárna Kleť je zřizována Jihočeským krajem, jehož přičiněním bude též letos významně zdokonalena mechanická část teleskopu KLENOT, aby byla ještě lépe využita jeho kvalitní optika pro další poznávání naší sluneční soustavy.

 

Absolutní většina v současnosti objevených komet připadá na konto astronomů z USA, případně Austrálie, Japonska a Číny. Kometa Tichý je výjimečná i tím, že to jedna z mála evropských komet. Za posledních osm let z Evropy nalezli kometu jen Miloš Tichý a německý astronom Sebastian Hönig.

ZDE se dočtete o objevu komety v roce 2000.
Po sérii letošních pozorování z Kleti ale též z Arizony a Itálie, má kometa přepočítanou dráhu ze dvou návratů ke Slunci a tak v Minor Planet Circulars z 21. února 2008 - M.P.C. No. 61921 - obdržela kometa číslo jako "řádná" periodická kometa, tj. kometa alespoň se dvěma pozorovanými návraty ke Slunci.
Takže nové značení komety je 196P/2000 U6 = 2008 C2 (Tichý) neboli definitivně 196P/Tichý.


POČET NÁVŠTĚV

2 153 386 návštěv od 1. března 2003


Klet.cz Planetky.cz WebArchiv