^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

KOMETY, KOMETY A ZASE KOMETY

Jana Tichá - 18. 10. 2003 | přístupy: | vytisknout článek

Komety. Podivuhodné tajemně se třpytící vlasatice na sametu nočního nebe výjimečně spatřitelné i pouhým okem. Pravidelně se vracející známé „staré dámy“ v čele s nejznámější z nich kometou Halleyovou. Nebo drobné mlhavé stopy nově nalezených komet na snímcích pořízených nejmodernějšími elektronickými kamerami. Či komety pohybující se v těsné blízkosti Slunce, jejichž objevy způsobily, že družice SOHO původně určená k výzkumu Slunce se stala nejúspěšnějším „lovcem“ komet posledních let. Komety zblízka očima kosmických sond, nejnověji kometa Borrelly zkoumaná sondou Deep Space 1. Americké automatizované dalekohledy na hledání asteroidů i komet a česká šikovnost i trocha štěstí. Sledujeme planetku nebo kometu a jak to poznáme? Budeme mít šanci uvidět další jasnou vlasatici? aneb co můžeme čekat příští jaro?

Tomu všemu, tedy pokrokům a novinkám ve výzkumu komet ve světě i přímo na observatoři na Kleti bude věnována přednáška s velkoplošnou počítačovou projekcí, kterou pod názvem KOMETY, KOMETY A ZASE KOMETY připravuje Miloš Tichý, astronom z českobudějovické a kleťské hvězdárny a objevitel komety P/2006 U6 (Tichý), jediné evropské komety roku 2000.

Přednáška KOMETY, KOMETY A ZASE KOMETY se bude konat v úterý 21.října 2003 od 19:00 hodin v sále českobudějovické hvězdárny na Zátkově nábřeží. Před začátkem přednášky si můžete v hale Hvězdárny a planetária zároveň prohlédnout výstavu „Komety květy nebes“ představující počítačově zpracované snímky komet pořízené na Observatoři Kleť.

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv