^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

LOVEJOY JEŠTĚ LETOS

Jana Tichá - 19. 5. 2012 | přístupy: | vytisknout článek

Kometa C/2011 W3 (Lovejoy) přežila v polovině prosince 2011 těsný průlet kolem Slunce a poté se její famozní ohon stal úžasnou vánoční ozdobou jižní oblohy. Přestože to byla její labutí píseň a Sluncem rozdrobená kometa rychle slábla, byla Lovejoy detekovatelná ještě na snímcích pořízených během ledna 2012.

Snímek australského astrofotografa a objevitele komet Gordona Garradda z 12. ledna letošního roku ukazuje obě Magellanova mračna a velmi slabou kometu Lovejoy vpravo dole u Velkého Magellanova mračna.

 

Na druhém snímku můžeme vidět kometu Lovejoy dne 14. ledna 2012. Nebyla už viditelné pouhým okem nebo dalekohledem, ale stále bylo snadné ji rozpoznat na snímku. Kometa putovala přímo přes Velké Magellanovo mračno a její ohon se táhnul až ke hvězdě Canopus. Snímek pořídil Luis Argerich (Heavy, Argentina) pomocí následujícího vybavení: Canon 5DII, 14mm lens, Astrotrac mount a sečtení 20 60ti sekundových expozic s DeepSkyStackerem.

 

Kromě mizející komety Lovejoy se můžete na snímcích potěšit a inspirovat jedněmi z nejkrásnějších objektů jižní oblohy - Magellanovými mračny, malými nepravidelnými okem viditelnými satelitními galaxiemi naší Galaxie-Mléčné dráhy.

Předchozí článek naleznete -ZDE-.

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv