^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Nalezen chybějící článek ve sluneční soustavě?

Miloš Tichý - 13. 9. 2008 | přístupy: | vytisknout článek

Astronomové nalezli neobvyklé těleso sluneční soustavy, planetku, jejíž atypická dráha může pomoci objasnit odkud k nám přicházejí komety. Nebo že by šlo vlastně o kometu? Nikdo zatím neví...

Planetka s označením 2008 KV42 obíhá kolem Slunce naopak, čili retrográdně (jako některé komety) a skoro kolmo na dráhu planet. Její sklon k dráze ekliptiky činí neuvěřitelných 104 stupňů. Tato velice zvláštní dráha může být způsobena i tím, že těleso pochází přímo z Oortova oblaku, který obklopuje naší sluneční soustavu. Objev může také znamenat jde o kometu typu Halley, která byla právě z Oortova oblaku "čerstvě" vypuzena. Dráha tohoto tělesa v oblasti za drahou planety Neptun poskytuje i nové vodítko k tomu, jak vlastně vznikala naše sluneční soustava a jak se po svém vzniku vyvíjela.

Objev tohoto nového dráhového typu tělesa vede tak nutně k novému pohledu na vznik celého systému, na jeho evoluci, včetně pravděpodobného vzniku nových odvážnějších teorií. Právě objev tohoto prvního transneptunického tělesa na retrográdní dráze nám právě na toto dává značný příslib. I při tomto objevu hrála svoji roli náhoda. Kolegové z CFEPS (Canada France Ecliptic Plane Survey) se soustředili na vyhledávání transneptunických těles s velkým skonem jejich dráhy k ekliptice pomocí velkých dalekohledů. Sice některé z teorií o vývoji sluneční soustavy již dříve předpokládaly existenci transneptunických těles na retrográdních dráhách, leč jejich hledání je velice obtížné a nikdo z výzkumného týmu nepředpokládal, že se jim podaří takovéto unikátní těleso objevit.

Výskyt takovýchto těles je extrémně vzácný. Při hledání jasnějších těles podobného typu, čili s větším sklonem jejich dráhy k rovině ekliptiky, se při prohledání poměrně značné části severní oblohy podařilo objevit jej jedno podobné těleso - před šesti lety 2002 XU93, jehož sklon dráhy k rovině ekliptiky činí 77 stupňů.

Nalezené těleso 2008 KV42 může být chybějícím článkem ve sluneční soustavě mezi zdrojovou oblastí čili "zásobárnou" a pozorovanou populací komet, neboli od "skladu" k naším dalekohledům, a může tak opravdu napomoci k objasnění a pochopení formování nejen sluneční soustavy. Objev tohoto nového typu tělesa sluneční soustavy byl učiněn pomocí Canada-France-Hawaii Telescope na Hawaii (3,6-m teleskop), s následnými pozorováními na MMT v Arizoně (6,5-m teleskop), Cerro Tololo Inter-American Observatory - CTIO v Chile (4-m teleskop) a dalekohledu Gemini-South (8,1-m teleskop)

Pro Vaší představu - těleso dosahuje pouze 24. magnitudy. Momentálně se nám těleso dostalo poblíž Slunce a je ze zemského povrchu nepozorovatelné. Tým objevitelů však plánuje další pozorování tohoto unikátního objevu hned jak to bude možné. S velkou poloosou dráhy cca. 46 astronomických jednotek (AU) bylo 2008 KV42 objeveno ve vzdálenosti 32 AU v přísluní, které se nachází přibližně v oblasti kde se pohybuje planeta Uran.

Zdroj: CFEPS Team, ACM2008 - archiv autora

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv