^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Není šedá jako šedá aneb opět kometa 67P

Miloš Tichý - 15. 3. 2015 | přístupy: | vytisknout článek

Jádro komety 67P/Churyumov-Gerasimenko je tmavě šedé, spíše hodně tmavě šedé. Ale pomocí moderních zobrazovacích metod se dá ukázat, že není šedá jako šedá. A nadto přinášíme další úžasnou fotogalerii snímků této vlasatice.

A nyní k té šedé. Povrch komety 67P/Churyumov-Gerasimenko byl zkoumán i pomocí filtrů různých vlnových délek, a tudíž nám pomohl rozlišit jednotlivé tmavošedé odstíny.

Sonda Rosetta se zaměřila na oblast Hapi, která se nachází v krčku mezi dvěma laloky komety. Byly pořízeny tři série snímků ve třech širokopásmových filtrech kolem 989, 700 a 480 nanometrů. Pomocí systému nepravých barev (jedna se zadala jako červená, druhá zelená a třetí modrá, čili RGB, stejně jako obraz v televizi, pozn. autora) vznikl následující pseudobarevný obrázek. Tato metoda není jednoduchá, protože snímky se pořizují postupně, ne najednou jako u digitálních fotoaparátů, čili je potřeba výsledný obrázek korigovat s ohledem na vlastní rotaci jádra komety.


Oblast Hapi v nepravých barvách, je vidět namodralý odstín oblasti Hapi Foto: ESA/Rosetta/MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Vypadá to, že odlišné vlastnosti oblasti Hapi může mít za následek větší množství vodního ledu na či blízko povrchu kometárního jádra. A protože barevné rozdíly jsou velice malé, dalo by se tato odlišnost právě výskytem vody vysvětlit. I vzhled oblasti Hapi, který je mnohem hladší než okolní regiony. Je zřejmé, že odrazivost úzce souvisí s morfologií povrchu kometárního jádra. Region Hapi se liší v mnoha ohledech, nejen, že je hladší, ale je momentálně jedním z hlavních zdrojů kometární aktivity na její severní polovině. Nyní je tato oblast nasvětlena Sluncem, během přísluní bude tato oblast skryta ve stínu, ale od března 2016 bude opět na přímém slunečním světle. I to je důvod, proč je možné, aby se v této oblasti mohl udržet led i při průletů přísluním.

Nechme se překvapit, jaký "ohňostroj" nám ještě cestou ke Slunci do přísluní toto těleso připraví.


A závěrem menší fotogalerie komety 67P/Churyumov-Gerasimenko:

Zdroj: ESA/Rosetta/MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv