^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

NEXT Valentine aneb příští Valentýn ? (update - snímek)

Jana Tichá - 22. 1. 2011 | přístupy: | vytisknout článek

Kosmická sonda NASA Stardust-NExT se chystá na nebeské rande s kometou Tempel 1 dne 14. února 2011 přibližně v 23:37 EST. Tohle valentýnské setkání umožní vědcům podívat se poprvé na změny na povrchu komety nastavší po oběhu kolem Slunce.

Stardust-NExT neboli New Exploration of Tempel (Nový průzkum komety Tempel) má v plánu pořídit během setkání snímky ve vysokém rozlišení a pokusit se změřit složení, distribuci a tok prachu emitovaného do komy komety, případně též materiál v okolí jádra komety. Údaje ze sondy mohou poskytnout důležité informace o vývoji a formování komet Jupiterovy rodiny.

Mise Stardust-NExT rozšíří výzkum komety Tempel 1 započatý misí NASA Deep Impact. V červenci 2005 kosmická sonda Deep Impact vyslala k povrchu jádra komety Tempel 1 impaktor, který do jádra narazil a umožnil tak studovat jeho složení. Kosmická sonda Stardust by mohla jako bonus získat snímek takto vytvořeného kráteru. "Každý den se přibližujeme odpovědím na několik základních otázek o kometách, "řekl Joe Veverka, vedoucího výzkumného týmu Stardust-NExT na Cornell University. "Návrat ke kometě Tempel 1 nám poskytne nové pohledy na to jak komety fungují a jak byly před čtyřmi a půl miliardami let vytvořeny. "

Od roku 2007 vykonal Stardust-NExT osm korekčních manévrů, aby se mohl se setkat s Tempel 1. Pro upřesnění dráhy kosmické sondy ke kometě jsou plánovány ještě další tři manévry. Očekává se, že kosmická sonda proletí kolem 5,6 kilometrů širokého kometárního jádra přibližně na vzdálenost 186 kilometrů. V roce 2004 se mise Stardust stala první sondou, která sbírala částice přímo z komety Wild 2, stejně jako i částice mezihvězdného prachu. Tyto vzorky se vrátily na Zemi v roce 2006 v kapsli, která se oddělila od kosmické sondy a dopadla na zem jihozápadní od Salt Lake City. Poté byla stále životaschopná sonda Stardust umístěna na dráhu, ze které by mohla znovu pokračovat v letu, pokud by se naskytl další vhodný cíl. V lednu 2007 překřtila NASA sondu na Stardust-NExT a tak začala čtyři a půl roku trvající cesta ke kometě Tempel 1.

"Dalo by se říct, že naše kosmická sonda je ostříleným veterán kometárního výzkumu" řekl Tim Larson, projektový manažer pro Stardust-NExT na NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně v Kalifornii. Tým mise očekává, že nynější průlet kolem jádra komety Tempel 1 napíše poslední kapitolu úspěšného příběhu sondy, která za 12 let od startu v roce 1999 urazila vesmírem téměř 5,6 miliard kilometrů.

Happy Valentine :-)

Zdroj: NASA

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv