^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Nové datum startu sondy Deep Impact

Miloš Tichý - 5. 4. 2003 | přístupy: | vytisknout článek

Odborníci oznámili nové startovací okno sondy Deep Impact, první vesmírné mise, jejímž cílem je podívat se "dovnitř" komety.

Technické (a i manažerské) problémy včetně znečištění v pohonném systému a zpoždění dodávek jednotlivých dílů sondy vyústily v celkové zpoždění předstartovních testů. To vedlo hlavního šéfa mise Deep Impact Mikea A'Hearna (University of Maryland)k doporučení NASA posunout datum startu.


Plakát projektu Deep Impact

Startovací okno 30. prosince 2004, původně plánované jako záložní, umožní jak provést důkladné předstartovní testy tak přílet sondy a dopad projektilu na kometu Tempel 1 v předem plánovaném čase, tj. 4. července 2005 (jak je u Američanů obvyklé, na Den nezávislosti). NASA toto doporučení schválila.


Původní dráha sondy Deep Impact


Původní dráha sondy Deep Impact (start leden 2004, přiblížení k Zemi leden 2005, dopad projektilu na kometu Tempel 1 červenec 2005, zeleně dráha Země, modře dráha komety, červeně dráha sondy, dole poloha Země při dopadu na kometu)


Nová dráha sondy Deep Impact


Nová dráha sondy Deep Impact (start prosinec 2004, dopad projektilu na kometu Tempel 1 červenec 2005, zeleně dráha Země, modře dráha komety, červeně dráha sondy, dole poloha země při dopadu na kometu)


Deep Impact bude první kosmickou sondou která vytvoří kráter o velikosti fotbalového hřiště o hloubce 2 až 5 metrů na uhánějícím jádru komety. Dramatické záběry jak z vlastní sondy tak z projektilu budou na vzdálenou Zemi posílány v reálném čase. Prováděná měření nám zároveň přinesou informace o formování naší sluneční soustavy.

Více informací získáte přímo na webových stránkách sondy na adrese http://deepimpact.jpl.nasa.gov/.

Obrázky na stránce: Deep Impact Team

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv