^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Rodinné vztahy v SOHO

Miloš Tichý - 28. 9. 2005 | přístupy: | vytisknout článek

Komet SOHO známe již přes tisíc. Ne všechny jsou ale stejné. Přinášíme jednu zajímavost z rodinného života komet SOHO.

Zaměříme se na tzv. Marsdenovu skupinu komet. Vypadá to, že jsou zde velice úzké rodinné "vztahy".

Devět komet pozorovaných sondou SOHO (přesněji C/1999 P6, P8, P9, N5 a J6, C/2004 V9 a V10, C/2005 E4 a G2) vypadá jako pěkně rozvětvená rodinka.

 

Obrázek ukazuje rodinné vztahy. Mateřské těleso, které mělo proletět kolem Slunce v roce 1993 pozorováno nebylo (družice SOHO ještě nebyla). Označení "X" vlevo dole značí, že nebyly pozorovány žádné návraty komet C/1999 P6,P8, P9 nebo jejich "dětí", tj, rozpadlých částí. Předpokládá se, že komety nepřežily přiblížení ke Slunci v roce 1999, či byly tak slabé, že na snímcích z přístroje LASCO na SOHO v dubnu či květnu 2005 nebyly zpozorovány.

Kometární grupy, podobně jako popisovaná rodiny komet, jsou výsledkem, nebo, chcete-li, důsledkem rozpadu mateřského tělesa a dráze kolem Slunce (toto se nemusí dít jen nejblíže Slunci, ale rozpady se dějí po celé dráze - viz. odkazy na předchozí článka a konci tohoto textu).

Popisovaná rodinka není určitě závěrem povídky. Mezi kometami SOHO existuje určitě mnoho vztahů typu rodiče-děti či sourozenci. Například kometa 96P/Machholz 1, pozorovaná v letech 1996 a 2002, může být předkem nejen Marsdenovy rodiny komet, ale i rodiny Kracht I. Vztahy mezi těmito rodinymi není lehké nalézti, protože musíme jíti až 4 tisíce let do minulosti.

Je toho více - Marsdenova a Krachtova I. rodina spolu s kometou 96P/Machholz mohou býti též rodičemi několika dosud nepřiřazených meteorických rojů. Vypadá to, že je vztah mezi denními Arietidami a právě Marsdenovou a Krachtovou I. rodinou komet.

Ne vždy jsou komety Kreutzovy rodiny nepozorovatelné - například kometa z roku 1843 patří do jeho první rodiny, zatímco kometa z roku 1882 a Ikeya-Seki z roku 1965 do jeho rodiny druhé. Tyto poslední dvě zmíněné mohou býti důsledkem rozpadu komety z roku 1106. A všechny tyto tři poté produktem rozpadu komety z roku 372 př.n.l. zaznamenané řeckým filozofem Ephorem. Ale to jsou již jen spekulace (doposud výpočty nepodložené).

 


Příběh podivínského páru komet

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv