^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Rosetta proletí kolem Země (update 4. března 2005)

Miloš Tichý - 23. 2. 2005 | přístupy: | vytisknout článek

Sonda Rosetta, letící ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, proletí 4. března 2005 těsně kolem Země.


Obrázek: ESA/AOES Medialab

Sonda nejen že proletí v těsné blízkosti naší planety, ale bude na naší obloze pozorovatelná i menšími dalekohledy. První šance na její spatření je kolem 26. února 2005 (pozorování ale bude rušit Měsíc).

Zemi sonda mine ve vzdálenosti asi 1900 kilometrů nad Mexikem 4. března 2005 přibližně ve 23:10. Pozorovatelé z Evropy tak budou tak budou mít nejlepší šanci na pozorování sondy na večerní obloze. Nebude ale viditelná pouhým okem, protože v čase zmizení za obzorem od nás bude přibližně 10 000 kilometrů. I tak by mohla být dobře viditelná v dalekohledech, protože rozpětí slunečních panelů sondy je větší než 32 metrů.


Polohy sondy 4. března 2005 pro holandský Leiden (obrázek: ESA)

Po západu Slunce 4. března se sonda bude pohybovat od jihovýchodu na jihozápad, bude se pohybovat se od souhvězdí Sextantu, a proletí prakticky celou oblohou. Její jasnost pro pozorovatele v Evropě se bude pohybovat mezi 8. a 9. magnitudou.

Rosetta nám, jak napsali kolegové z ESA, poněkud swinguje mezi Zemí a Marsem. U Země bude 4. března 2005, poblíž Marsu se třítunová sonda objeví 27. února 2007, aby se opět poté dostala poblíž Země. Tyto těsné průlety slouží ke zvýšení rychlosti sondy. Tento letošní průlet je první ze čtyř průletů sondy kolem planet, než se dostane k cíli cesty (tři průlety jsou kolem Země, jeden kolem Marsu). K cíli se tak dostane až v roce 2014, kdy by měla nejen sledovat kometu, ale též modul Philae by měl přistát na jejím povrchu.


Takto se průletem kolem Země změní dráha sondy Rosetta (obrázek: ESA)

Během tohoto přiblížení proběhne mnoho testů sondy. Mezi asi nejzajímavější bude patřit simulovaný test kamery při pozorování planetek - jako planetka poslouží náš Měsíc. Je to příprava na přiblížení sondy k planetkám Stein (září 2008) a Lutetia (červenec 2010), kdy bude potřeba "sledovací" mód pro pořízení snímků.

Podrobnější mapky a další informace naleznete ZDE.

Zdroj: ESA PR

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv