^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Stardust: -49 dni (update 30.XII.2003)

Miloš Tichý - 3. 12. 2003 | přístupy: | vytisknout článek

Čtyřicet devět dní před nejtěsnějším přiblížením, ze vzdálenosti 25 milionů kilometrů, se kosmické sondě Stardust podařilo nafotografovat cíl své pouti, kometu Wild 2. Pořízené snímky byly použity ke konečné úpravě dráhy sondy, které se má na své pouti s kometou potkat 2. ledna 2004, aby ve vzdálenosti 300 kilometrů od jádra nasbírala prachové vzorky z komety a posléze je dopravila na Zem.


První "portrét" komety Wild 2 ze sondy Stardust.

Toto opravdu včasné snímkování komety umožní navigátorům konečné korekce dráhy, aby bylo cíle mise dosaženo. První z finálních korekcí dráhy je plánována na 3. prosince 2003.

Pracovníci řídícího centra stojí před nelehkým úkolem. Navést pětimetrovou sondu ke kometě o průměru 5,4 kilometru, a to 300 kilometrů nad ní při vzájemné rychlosti, která je šestkát větší, než rychlost vystřelené kulky. A toto vše navíc na vzdálenost asi 390 milionů kilometrů.

Samotným přiblížením a sběrem vzorků však mise zdaleka nekončí, protože nejméně důležitým úkolem bude návrat sondy na Zemi a její měkké přistání, které je plánováno na leden 2006.

První obrázek komety je jen první jahůdkou na dortu a doufejme že přijdou další....


Poloha sondy Stardust ve sluneční soustavě (Zdroj: Stardust Team)


Poloha komety Wild 2 ve sluneční soustavě (Zdroj: Stardust Team)


Poloha sondy Stardust a komety Wild 2 ve sluneční soustavě (Zdroj: Stardust Team)

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv