^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Za kometou na Mars

Miloš Tichý - 6. 4. 2014 | přístupy: | vytisknout článek

Letos 19. října 2014 proletí poblíž Marsu kometa C/2013 A1 (Siding-Spring). Kometa byla nově nasnímána pomocí Hubblova kosmického dalekohledu.

Ani Hubblův kosmický dalekohled (HST) nevidí u komety přímo její jádro. Ve "výhledu" mu "vadí" zářící oblak plynu a prachu, který jádro obklopuje. Tento oblak má průměr přibližně 19 tisíc kilometrů.

Snímek byl pořízen 11. března 2014 ze vzdálenosti 560 milionů kilometrů.

Obrázek vlevo ukazuje originální snímek jádra komety z HST. Snímek vpravo ukazuje zpracovaný obrázek - byly použity techniky na vyčištění obrazu a odstranění komy v okolí jádra. Jsou zde vidět dva prachové výtrysky z jádra, umístěné na protilehlých stranách. Snímky umožnily určit přímo polohu jádra a určit i osu jeho otáčení.

Pomocí HST byla kometa pozorována i 24. ledna 2014, kdy Země procházela rovinou její dráhy. Tato poloha umožnila určit rychlost prachu vycházejícího z jádra komety. Toto jsou zásadní informace, aby bylo možné určit do jaké míry se kometární prachová koma může přímo srazit s Marsem a zároveň i ohrozit sondy, nacházející se poblíž Marsu.

Kometa byla objevena v lednu 2013 Robertem McNaughtem na australské observatoři Siding Spring. Kometa se pohybuje kolem Slunce po dráze, kde jí jeden oběh trvá přibližně jeden milión let. V přísluní bude 25. října 2014, kdy se ke Slunci přiblíží na přibližně 200 milionů kilometrů, neboli bude od Slunce dále než naše Země.

Jen pro upřesnění - momentálně se nepředpokládá že by ze Země byla viditelná pouhým okem.

Zdroj: NASA/STScI

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv