MACHHOLZ KOUKAL NA OBLOHU A NAŠEL DALŠÍ KOMETU

Jana Tichá - 27. 3. 2010

Amatérský pozorovatel Don E. Machholz nalezl svou jedenáctou kometu. V záplavě objevů na CCD snímcích a z kosmických družic se jedná o první vizuální objev komety po několika letech.

Kometu nalezl Machholz 23.března 2010 při vizuálním pozorování s 0,47-m reflektorem z Colfaxu v Kalifornii. Kometu pozoroval jen 20 minut a tak nezaznamenal její pohyb, jasnost odhadl na 11.mag. . Znovu ji nalezl až 26.března, její jasnost odhadl na 11,5-12 mag. V obou případech pozoroval těsně před ranním svítáním v souhvězdí Pegase.

Dle ustáleného postupu odeslal informace o možném objevu do mezinárodní centrály. Po zveřejnění na speciální webové stránce Minor Planet Center potvrdili Machholzův objev zkušení japonští pozorovatelé komet Y. Ikari (Moriyama), K. Kadota (Ageo) a K. Yoshimoto (Yamaguchi-ken). první dva změřili z CCD snímků její přesné polohy pro výpočet dráhy. Kometa dostala označení C/2010 F4 (Machholz). První velmi předběžný výpočet dráhy předpokládá průchod komety přísluním 10.dubna 2010. Kometa se bude pohybovat blíže ke Slunci a směrem k jihu a rychle zeslábně.

 

C/2010 F4 (Machholz) je jedenáctým Machholzovým vizuálním objevem Amatérský pozorovatel uvádí, že od svého předchozího objevu komety C/2004 Q2 strávil hledáním 607 hodin. Tento jeho předchozí objev ze srpna 2004 byla mimochodem ta kometa, kterou jste mohli vidět triedrem poblíž Plejád v lednu 2005. Letos se jedná o zatím jediný vizuální objev z dosavadních dvaceti objevů komet roku 2010. Zároveň se jedná o první vizuální objev komety od roku 2006, od komety P/2006 T1, kterou nalezl v říjnu 2006 David H. Levy. Na celkem 1036 komet nalezených od začátku roku 2005 tak připadají pouze 2 (dva) vizuální objevy komet.

Prostě ty doby, kdy "lovci komet" zírali s triedrem k nočnímu nebi a většina objevů komet připadala na amatérské pozorovatele už jsou definitivně pryč. Don Machholz je výjimkou potvrzující pravidlo (viz. MACHHOLZOVA KOMETA SE BLÍŽÍ ). Zároveň lze na tomto objevu vidět, kde (zatím) nepozorují velké vědecké teleskopy tj. hodně blízko ke Slunci a nízko nad obzorem.

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/machholz-koukal-na-oblohu-a-nasel-dalsi-kometu