ZASE WISE

Jana Tichá - 20. 2. 2010

NASA nabidla první galerii snímků rozličných kosmických objektů, pořízených infračervenou komickou sondou WISE. Jako kometární astronomové vám pochopitelně ukážeme kometu.

Na snímku vidíme krásnou vlasatici plující oblohou. Jedná se o kometu C/2007 Q3 (Siding Spring) objevenou v Austrálii. Její snímek pořídila WISE 10.ledna 2010. Nejkratší infračervené vlnové délky jsou zobrazeny jako modré (3,4 mikronů) a nejdelší (22 mikronů) jsou červené. Výrazná kometa uprostřed snímku je zobrazená červeně, neboť je více než desetkrát chladnější než okolní hvězdy.

 

Kometa C/2007 Q3 (Siding Spring) byla objevena v rámci australské Siding Spring survey 25.srpna 2007. Na snímcích jí nalezla Donna Burton jako nepříliš jasné pohybující se těleso. Její kometární charakter, tedy to, že se nejedná o planetku, leč o kometu, bylo proto rozpoznáno až o několik dnů později. Jedná se o dlouhoperiodickou kometu, pohybující se kolem Slunce po velmi protáhlé dráze s sklonem 66 stupňů k rovině ekliptiky. Přísluním prošla 7.října 2009 ve vzdálenosti 2,25 AU od Slunce. Nyní se z blízkosti Slunce vrací do vzdálených mrazivých oblastí na periférii sluneční soustavy.

Měření známých komet pořízená WISE poslouží k přesnějšímu poznání jejích rozměru, odrazivosti, složení, a určení rozměrů prachových částic tvořících jejich komu.

Vědecký tým WISE též předpokládá, že sonda nalezne desítku dosud neznámých komet. K tomu cíli se blíží - po první kometě brzy následovala druhá - periodická kometa P/2010 D1 (WISE) s oběžnou dobou 8,45 roku.

Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/zase-wise