^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

C/2001 Q4 (NEAT) je tady (úpravy 20.5.2004-nový snímek)

Miloš Tichý - 5. 5. 2004 | přístupy: | vytisknout článek

Dlouho očekávaná kometa C/2001 Q4 (NEAT) se pomalu ale přece dostává na naší noční oblohu. Nyní se kometa nalézá v souhvězdí Velkého psa velmi nízko nad obzorem. Jak se bude dostávat výše a výše na naší obloze, bude poměrně rychle slábnout. Během měsíce května projde z Velkého psa, přes souhvězdí Malého psa, Rysa, Malého lva až do Velké medvědice (a stane se na naší obloze cirkumpolární, tj. že bude pozorovatelná po celou noc). Ovšem, dle současných výpočtů, i zeslábne natolik, že již nebude koncem měsíce května viditelná pouhým okem.

Z našeho území již tako kometa pozorována byla, a to hned v roce 2001. Objev projektu NEAT byl potvrzen již 27.srpna 2001 na jihočeské Observatoři Kleť - kometa se nacházela na deklinaci -25 stupňů 12 minut a její celková jasnost byla 17,8 mag. Poté byla ještě z Observatoře Kleť astrometricky měřena i v září 2001 (dle našich informací to do konce dubna 2004 byla jediná pozorování uskutečněná z evropského kontinentu).

Kometa nyní začne být pozorovatelná cca. od 10. května na večerní obloze. Podle současných odhadů by její jasnost měla dosáhnout ke 3.magnitudě, což značí, že by měla být jasnější než galaxie M31 v Andromedě.

Pro "kometové nadšence" tedy začíná období její viditelnosti. S ohledem na vývoj jasnosti komety je zřejmé, že se jedná o novou dlouhoperiodickou kometu. Nejlepší pozorovací období bude kolem květnového novu, tj. kolem 19. května 2004. Teď jen aby nám vyšlo počasí ... A samozřejmě je nutné nalézti si vhodné pozorovací místo (bez rušivého osvětlení a s výhledem na západní obzor) a pro jistotu si na pozorování vzíti s sebou i divadelní kukátko či lovecký dalekohled. Lovu komety Zdar.

 


Dráha komety C/2001 Q4 (NEAT) po naší obloze (vynesené polohy jsou pro 23:00 hodin SELČ.).

 


Mapku poloh komety C/2001 Q4 (NEAT) ve verzi pro tisk naleznete ZDE.

 


Více se o komětě dočtete v předchozím článku na KOMETY.cz.

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv