^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Mapka komety Schwassmann-Wachmann 3

Jana Tichá, Miloš Tichý - 1. 5. 2006 | přístupy: | vytisknout článek

Kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 zajímá astronomy hlavně kvůli možnosti sledovat rozpad kometárního jádra na vlastní oči. Nejedná se však o výjimečně jasnou kometu. Přesto, pokud byste si ji chtěli zkusit s pomocí malého dalekohledu vyhledat, nabízíme mapku její cesty květnovou oblohou.

Jestliže se nic zásadního s kometou nestane, budou v době jejího nejbližšího přiblížení k Zemi její nejjasnější fragmenty B a C snad viditelné triedrem. Při rychlejším rozpadu však mohou i tyto jasné fragmenty rychleji zeslábnout. Jasnost hlavního jádra C se pro polovinu května 2006 odhaduje mezi 6. a 7. magnitudou, stejně tak i jádro B, jádro G snad kolem 10. magnitudy. Jasnost ostatních jader je odhadována na 11.magnitudu (například jádro R) či ještě daleko slabší, až ke 22. magnitudě. To znamená, že nejjasnější jádra by mohla být možná nalezitelná v triedru. A nadto, kolem poloviny května 2006, kdy se nejjasnější fragmenty komety octnou nejblíže Zemi, bude noční oblohu přesvětlovat Měsíc v úplňku. Kometa se během května bude pohybovat souhvězdími Herkula, Lyry, Labutě, Lištičky, Pegase do Ryb.

Předpovědi jasnosti komet jsou vždy záležitostí poněkud ošidnou. A pro kometu jejíž jádro, vlastně už fragmenty původního jádra, se postupně rozpadají je vše ještě daleko ošidnější - může dočasně zjasnit, naopak prudce zeslábnout, zmizet...čili jak by řekli anglicky hovořící kolegové "hard to say".

 

Mapku ve verzi pro tisk naleznete ZDE.

 


Předchozí články o kometě Schwassmann-Wachmann 3:

SCHWASSMANN-WACHMANN 3 V CENTRU POZORNOSTI

SCHWASSMANN-WACHMANN 3 SE ROZPADÁ

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv