^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Rosetta zkoumala kometu C/2002 T7 (LINEAR)

Miloš Tichý - 1. 6. 2004 | přístupy: | vytisknout článek

Na své desetileté pouti ke svému hlavnímu cíli - kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko - má na svém kontě sonda Rosetta již první výsledky. Pozorování komety C/2002 T7 (LINEAR).


Snímek komety C/2002 T7 (LIENAR) pořízený aparátem OSIRIS z paluby kosmické sondy Rosetta (Foto: ESA/MPG/H.U.Keller)

Prvotní komunikace sondy začala již několik dní po startu, včetně testů a aktivací všech přístrojů na palubě. Testy směřovaly i k prvnímu objektu zájmu kosmické sondy - kometě C/2002 T7 (LINEAR).

Dne 30. dubna 2004 kamera OSIRIS na palubě sondy Rosetta pořídila unikátní snímky tohoto kometárního návštěvníka. O tři dny později i tři další přístroje (ALICE, MIRO a VIRTIS) provedly simultální pozorování tohoto tělesa.

První získaná data potvrdila kvalitu přístrojů na palubě. Čtyři přístroje pořídily nejen snímky, ale též spektra komety pro studium její komy a ohonu v různých vlnových délkách od ultrafialových po mikrovlny. Rosetta úspěšně změřila existenci molekul vody ve slabé atmosféře v okolí komety.

Všechna tato měření byla provedena ve vzdálenosti přibližně 95 milionů kilometrů od komety. Ohon komety v modré barvě dosahoval délky až kolem 2 milionů kilometrů (alespoň dle snímků z přístroje OSIRIS).

Zatím tedy vše vypadá dobře, leč k hlavnímu cíli sondy Rosetta je ještě hodně daleko ...

Zdroj: Spaceflight Now

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv