^
STRÁNKY PROVOZUJE OBSERVATOŘ KLEŤ
HLEDAT

Základní stavební kámen života nalezen v kometě

Miloš Tichý - 19. 8. 2009 | přístupy: | vytisknout článek

Odbornící z NASA díky sondě Stardust, zkoumající kometu Wild 2, našli v kometě glycin, dle našich současných poznatků základní stavební kámen pro život.

Glycin je aminokyselina, kterou živé organizmy (dle našich současných poznatků) užívají k výrobě proteinů, a tato látka byla poprvé objevena v kometách (o kometách se někdy říká že mohly zasít život na Zemi, toto je první poznatek který může tuto teorii potvrdit ale rozhodně ji nevyvrací, pozn. autora). O tom, že animokyseliny se vyskytují v mezihvězdných mračnech jsme již věděli, ale poprvé se tato aminokyselina objevila i v materiálu z naší sluneční soustavy. Komety totiž částečně obsahují nepřeměněný materiál ze samého vzniku našeho planetárního systému, proto je tak důležitý jejich výzkum.

 


Stardust u komety Wild 2 (umělecká představa)

Tento objev posiluje též teorii o tom, že život zase není ve vesmíru tak vzácný jak jsme si mysleli ještě před několika lety (jen je problém komunikační, vždyť informace k druhé nejbližší hvězdě, Proximě Centauri, letí více než čtyři roky a na případnou okamžitou odpověď bychom tudíž čekali skoro devět let, pozn. autora)

Proteiny jsou důležité pro vznik života, dalo by se říci přímo pro vznik molekul života, protože urychlují či regulují důležité chemické reakce. Každý z nás je složen z dvaceti aminokyselin (všechny byly již objeveny i ve vesmíru, pozn. autora), a z těchto aminokyselin lze složit obrovské množství různých proteinů, což má ve svém důsledku na Zemi za následek ohromné množství a variet živých organizmů, od těch nejjednodušších až po člověka.

O sondě Stardust se rozepisovat nebudu, dole jsou uvedeny linky na články na tomto serveru, které se touto sondou zaobírají.

 


aerogel s materiálem od komety Wild 2 (umělecká představa)

Důležitá při analýze ze sběračů soundy Stardust byla skutečnost, že se muselo vyloučit kontaminování vzorků z komety pozemskými látkami. Glycin byl objeven již v předběžných testech jak na fólii tak ve vlastním aerogelu. Předběžné testy odhalily glycin jak ve fólii, tak v samotném aerogelu, ale nebyla vyloučena právě možnost kontaminace ze Země. Až po dalších analýzách je jisté, že jde o glycin z komety Wild 2.

Více o sondě Stardust se dočtete v předchozích článcích:

 

Jak na formování komet? dne 23.03.2006
Ze Stardustu dne 22.02.2006
Stardust je doma (update 21.ledna) dne 15.01.2006
Stardust se vrací (update 10.1.) dne 05.01.2006

POČET NÁVŠTĚV

2 284 455 návštěv od 1. března 2003

Klet.cz Planetky.cz WebArchiv